Jdi na obsah Jdi na menu
 


Umístění

16. 3. 2006

Bez domova? . . . už ne!!!

                                                               
Tak a je to tady už jsme doma... vlastně ještě ne, protože nemáte klec na bydlení a ani nevíte kam ji dát. Možná se to nezdá, ale je důležité jakou klec či jiné obydlí vyberete a taky je důležité, kam ji umístíte.
          Klec
Klec je podle mě nejvhodnější, jsou prodávány různé velikosti, takže máte z čeho vybírat a nemusíte se bát že by byla malá. Správná velikost je zhruba tak 2000 cm čtverečných. Morče musí mít dostatek prostoru na pohyb (běhání) a dovádění. Dole je vanička vysoká 10-15 cm, vyrobená z plastu, která zabraňuje vypadávání pilin, sena a krmení. Hodně se mluví o tom, že když jsou mřížky vodorovně, tak může morče uvíznout nohou a zlomit si ji, určitě už se to stalo víckrát, ale podle mě to moc nehrozí, řekla bych, že to je prostě náhoda, jako když byste si zlomili nohu vy.
Obrazek
Ceny jsou různé, například klec na obrázku stojí něco přes 360 Kč. Čím větší je klec, tím vyšší je její cena, záleží ale také na firmě, která ji vyrobila.
  Nevýhody: podle mě žádné nejsou, snad jedině že by si morče opravdu zlomilo nožičku o mřížky, když morče více dovádí můžou trochu vypadat piliny
  Výhody: snadno omyvatelná, bezvadné větrání, snadné přichycení napáječky a tyčinek na hlodání
           Klec z umělé hmoty
Tuhle klec nemám moc v lásce a také s ní nemám žádné zkušenosti, takže vám toho o ní moc neřeknu, ale pokusím se. Spodní část tvoří stejně jako u klece, vanička, jen je trochu vyšší. Vrchní část je z průhledného plastu, který se dá také jako u klece odklopit. Nahoře je po celé ploše mřížka, která slouží k tomu, aby mělo morče dostatek vzduchu.
  Nevýhody:  klec je špatně větrtelná, nevyrábí se tolik velikostí, takže může být příliš malá
  Výhody:  na morče je nádherně vidět díky průhlednému plastu
          Terárium
Zase platí ta samá velikost jako u klece a plastové klece. Pro morčata se většinou terária či akvária nevyrábí, proto se kupují terária pro křečky - to samozřejmě nevadí. Můžete použít jak terárium tak akvárium, ale mělo by být prostě obyčejné - hranaté, bez jakýchkoli zbytečných doplňků určená pro jiná zvířata jako třeba schůdky pro želvy, osvětlení v plastu pro rybičky a různých výklenků pro křečky.
  Nevýhody:  špatné upevnění napáječky, sklo se velmi rychle špiní a také je docela těžké a proto si musíte dávat pozor aby vám terárium neupadlo nebo jste ho nějak omylem nakřápli
  Výhody:  na morčátko je nádherně vidět, piliny nevypadávají ven
Umístění klece
Umístění klece je velmi důležité. Klec by neměla stát přímo u okna, kvůli přímému slunci - morče by mohlo dostat úpal. Nesmí být také vystavené průvanu (u dveří či otevřeného nebo špatně izolovaného okna) - mohlo by nastydnout. Určitě nedávejte klec k topení, protože je tam velké teplo, pokud je ovšem v létě a jindy vyplé, může tam morče na čas být. Je dobré, když pod klec dáte stoličku nebo stolek, aby se na vás morče nedívalo zezdola, to mu vadí a snadno se vyruší a také by nemělo být nablízku jiným (cizím) zvířatům se kterými se nesnáší (nezná).
Také by klec neměla stát v místnosti kde je velký hluk a rámus, nebo příliš světla (umělého), které by mu vadilo v očích.