Jdi na obsah Jdi na menu
 


Morčata jako přátelé

11. 3. 2006

 

    Skoro v každé domácnosti, jak v rodinných domech, tak v panelákách mají lidé alespoň jedno zvíře. V rodinných domech to bývá pes či kočka, ale v malých prostorách se velká zvířata prostě chovat nedají. Lidé si proto kupují do paneláku například křečka, ale v posledních letech se velmi rozšířil chov morčat, takže je dnes chovají lidé jak v rodinných domech, tak i (hlavně) v panelákách a bytovkách.

   Chov morčat je velmi nenáročný a já osobně si myslím, že je lepší pořídit si morčátko, než třeba křečka, protože morče spí v noci, takže si s vámi ve dne může kdykoli hrát, je lepší mazlit se s ním krátce, ale často. Morče není moc velké ani zas moc malé, takže se dá bezvadne chytit tak akorát do rukou, do náruče. Krmit bychom ho měli tak dvakrát denně, ale vždy musí mít po "ruce" čerstvou vodu a seno. Není ani nijak náročné na uklízení, většinou stačí, když ho jednou za dva za tři dny vyčistíte - vyměníte piliny atd., ovšem záleží také na tom, jestli morče chováte doma v kleci, klidně i v menším kotci, nebo venku v kotci, protože potom se nemusí čistit tak často, ale zase záleží na tom, jestli mu venku na dno kotce dáváte piliny, nebo jen seno.

   Drahá záležitost to také není, dnes už je na pultech mnoho variant klecí, různých cen, takže si určitě vyberete. Ani piliny nejsou tak drahé a když máte někoho z příbuzných kdo pracuje se dřevem, tak vám piliny určitě dá, to samé platí i pro seno, jestliže bydlíte na vesnici nebo tak, tak určitě seno seženete a ani nemusíte kupovat. Možná to vypadá složitě, ale vůbec to složité není, morčátka jsou prostě úžasní společníci a mazlové a snadno se dají ochočit, takže se nemáte čeho bát :-)) 

  A také, možná si myslíte, že se vaše morčátko nesnese s jiným zvířetem jako je pes nebo kočka - omyl!! Z vlastní zkušenosti vím, že to tak není, ale záleží na povaze každého zvířete. Moje morčátka se snesou jak s naším psem, tak s kočkami. Se psem se v létě "opalují" na trávníku a krmí se travičkou a pejsek je při tom hlídá a když se morčíci něčeho leknou, tak se pod něj schovají. S kočkami se probíhají po pokojíčku a hrají "na honěnou :-)", namyslete si, že je kočka honí, aby je snědla, protože honí i morčata jí  :-)) Ale je to opravdu jen otázkou povahy každého zvířete.

    Obrázky morčat s jinými zvířaty.

ObrazekObrazekObrazek