Jdi na obsah Jdi na menu
 


MORČE A KRÁLÍK hrozící nebezpečí anebo velká láska

26. 11. 2006

Morče a králík...

...hrozící nebezpečí anebo velká láska

Určitě víte, že morče a králíka můžete klidně chovat společně. Možná je tak chováte...Nejčastěji jsou to zakrslí králíci, kteří jsou jen o něco větší než dospělé morče a nebo dokonce stejně velcí jako morčátka. Jiné je to ale s jejich kamarády, velkými králíky, kteří jsou většinou chováni na maso...

.

Velcí králíci (masní) morčatům neublíží rozhodně schválně. Ale takový velký králík se oproti malému morčeti pohybuje poměrně neopatrně. Snadno by mu mohl ublížit například když běží - skáče, mohl by ho zavalit a nebo taky když jí, tak morče k jídlu jen tak nepustí a může ho třeba profackovat svými ostrými drápky a "vypíchnout" mu například oko.

.

Pokud spolu chováte morče a králíka od narození je riziko zranění mnohem menší, protože se nemusí seznamovat jako dospělí a prát se například o své teritorium, ale nějaké riziko tady pořád je. Proto musíte dávat pozor, zda se morče s králíkem pere, abyste včas zasáhli a oddělili je.

.

Rozhodně vás nechci strašit, že jestli chováte velkého králíka a morče, tak je musíte rozdělit, to ne. Jenom chci upozornit, pokud například plánujete koupi králíčka, radši vyberte toho zakrslého. A pozor! pro tuto dvojici či skupinku musíte mít větší klec nebo kotec.

.

Spousta lidí chová králíky a morčata odděleně a v zimě (pokud je morče chováno venku) ho dávají ke králíkovi do kotce, aby se vzájemně hřáli =o). To je dobrý nápad, ale musíte být opatrní a první chvíle pozorovat, jak se chovají, než si na sebe zvyknou, protože dospělý králík nemusí morčátko vždycky akceptovat...

.

.

Vlastní zkušenost: Když byl můj (velký) králík ještě malý, Nelče a Adélce neublížil, jenže rostl a kotec byl pro všechny malý a tak jim občas vlepil facku a taky je nechtěl pouštět ke krmení. Kvůli tomu jsem musela dát holky do jiného kotce, tak měli všichni alespoň svoje soukromí...Chci vám jen říct, že byste měli uvážit, že (velký) králík vyroste, ale zakrslíček zůstane malý..

Budu hrozně ráda, když napíšete nějaké vaše zkušenosti s chovem králíků a morčat dohromady =o)) (třeba do komentářů)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Vybírave morče

(Vikrorie Sedláková , 14. 4. 2020 14:02)

Dobrý den mám dospělé morče a malého zakrsleho králicka.
Králík sní všechno ale morče skoro nic. Myslíte že mu můžu skusit dat žrádlo pro králíky (junior)??????

Králík a morče

(Emča, 24. 12. 2019 21:17)

Dobrý den,
Máme od dubna doma morce, samečka, a teď jsme si k němu přinesli malou kralici holčičku. Myslíte, že se nemusíme bát, že by jí později chtěl nějak "obskakovat" zkrátka na ni sexuálně dorazet? Jinak bych řekla, že se snáší dobře, občas se pohadaji o misku s jidlem ale jen zlehka, ani se neperou nebo tak. Děkuji předem za odpověď, Emma

Zakrslý králík a morčata

(Jana, 24. 11. 2019 19:00)

Dobrý den, já mám doma 4 měsíčního samce králíka a kvůli smutku ze samoty jsme mu pořídili 3 morčátka. Samec je velice krotké a mírumilovné povahy a po pořízení morcatek si soužití užívá. Leží s nimi, chodí je mýt. S krmením nemáme problém máme více seníku tak že se v klidu všichni nazerou. Přesto jim kazdomesicnim vážením hlidame váhové přírůstky. Králík je očkovaný. Zatím nekastrovaný. Myslím že hodně záleží na povaze každého jedince. U nás "zatím" není žádný problém a do budoucna přibude další králík a morče a bude vytvořen dost velký výběh pro všechny a postupně kvůli různým pohlavím u morčat se bude kastrovat. Přátelí se normálně. Bylo to nejlepší rozhodnutí. Díky.

Zakrslý králík

(Fox girl, 25. 6. 2019 19:57)

Dobrý den, nevadí že našemu králíkovi je 4 a morčeti je asi tak 1 měsíc.
můžou být spolu?

Králici

(Natálie Rychtaříková , 10. 4. 2018 20:35)

Dobrý den mohu se zeptat mám 3 leté morče samečka a teď si pořizuji malého králička zakrslého nejspíš samečka nebo samičku a chci se zeptat jestl je můžu dát k sobě jestly by se snesli

je to možné??

(iva, 4. 9. 2012 12:43)

měli jsme králíka a máme morče. králík kolem morčete obskakoval a tak různě. nevím jestli je možné aby měli mladé- králíkomorčata??? po třech m,ěsících??? odepište prosím na ivinkabublikova@seznam.cz děkuji

Re: je to možné??

(Martina, 26. 1. 2015 18:03)

ahoj :) .. mám doma zakrslíka a teda,..má hodně velké rozmnožovací pudy :D .. vše by obskakoval a také uvažuju že bych k němu dala kamaráda, aby mu nebylo smutno když jsem přes týden na intru :( .. už se ti někdo ozval?? také by mě to zajímalo :)

Re: Re: je to možné??

(Lu, 18. 8. 2015 21:17)

A člověk se psem můžou mít psítě?

Re: Re: Re: je to možné??

(Kevinek , 7. 6. 2017 2:50)

Re: Re: Re: je to možné??

(Kevinek , 7. 6. 2017 2:51)

Re: je to možné??

(Heheheh ty jsi mě rozesmala děkuji, 11. 2. 2016 0:32)

Poraďte akutní !!!

(Kateřina Kozlová, 3. 3. 2017 18:35)

Je mi skoro patnáct a mám králičí slečnu (mix beran x lvíček) dříve jsem měla morčecí slečnu a byly to velké kamarádky pořad se oblizovaly

Prosím

(Jana, 3. 3. 2017 18:37)

Dobrý den,
Mám skoro jednoroční samičku králíka (mimochodem je to beran s lvickem mix) měla jsem také rosetovo morče, bohužel mě v prosinci opustila. Holky byly velké kamarádky.. od té doby je Bubla docela odtažita a boji se... Pochovat nebo pohladit se nechá ale jen když ji dávám najíst. Myslíte, ze by pomohlo ji koupit nějakého kamaráda... prosím poraďte mi případně jaké pohlaví a druh zvířete Bublině pořídit moc dekuju docela mě to trápí.

Re: Prosím

(Nikola, 7. 6. 2017 2:44)

Ano kup ji kamarada bude zas šťastná

Ahoj je mi třináct a nedokážu si poradit!

(Dominika, 17. 8. 2016 12:31)

Ahoj, my máme doma dva králíky co spolu žijí, a nedávno jsem dostala téměř ročního zakrslého beránka. Ze začátku byl lekavý, ale další den si na mě tak zvykl, že byl opravdu mooc hodný. A z toho chování sem usoudila že můžu k němu dát naše morče, stejně staré jak králík. Zezačátku se morče bálo (je to taky kluk) ale další den to bylo dobré. Byli spolu pět dní a ignorovali se. Morče si zalezla do domku, sem tam se proběhlo, jedlo pilo, a i králík si ho nevšímal. Jenomže dnes o půlnoci začal bořit domeček, a asi v 4:45 jsem to už nevydržela a šla se podívat. Morče bylo nucené z domku utéct, a králík ho agresivně napadal. Přišla jsem k Ňusíkovy, a vynadala jsem mu. Morče si v pohodě zalezlo, a asi dvacet minut byl klid, pak to bylo ale ještě o tolik horší, že Ňusík musel zůstat na zbytek noci a je tam i teď v přepravce. Jestli se toto dozví moje mamka tak dá asi Ňusíka (a on je při tom mooc hodný) pryč, anebo morče protože tolik místa a tolik klecí nemáme!Poraďte prosím!! :((

Re: Ahoj je mi třináct a nedokážu si poradit!

(Klec, 2. 1. 2017 16:08)

Ahoj. Taky záleží kolik máš těch domečku. Je dobré mýt na začátku 2 (pro každého), a aby měl každý svou misku a pítko. Později jeden kus uber( třeba po měsíci vezmeš pryč jednu misku). Tak si budou na sebe více zvykat. Nebo si je oba vyndej z klece a hraj si s nimi (aby si porad byly na blízku).

Re: Ahoj je mi třináct a nedokážu si poradit!

(Vendy, 12. 1. 2017 17:17)

Ahoj moje rada je, že králík i morče si musí na sebe zvykat a to tak že třeba na pár minut je spolu dát do klece a potom zase morče dát do přepravky a takhle opakovat až si na sebe zvyknou.

Velký králi +2morcata

(Morče Roza, 10. 11. 2016 19:04)

Mám doma 1( vekeho) zatím malého králíka a u něj 2morcata . Nejdřív jsem je oddělila a o 2 dny později jsem je dala k sobě a nic se nedělo . Do kotce jsem jim dala i takovou boudičku aby se morcata měli kam skovat .....a nakonec tam chodí vsichni 3. Skoro vzdycky tam spí . :-)

Kroft

(Andy , 15. 9. 2016 10:51)

Dobrý den , chtěla jsem se zeptat jestli nemáte zkušenosti s tím že kralickovi jsou už dva roky a najednou bych k němu dala morče ? Myslíte si že by si na sebe zvykli ?
Děkuji za odpověď

morce+králík

(maja, 11. 1. 2016 17:14)

Dobrý den,mám morce kterému je necelí rok(holka) a chtěla bych k ní do klece ještě zakrslého králíčka.Myslíte že by se spolu skmarádili?